Тема Недеље отвореног приступа 2025. је „Ко је власник нашег знања?“

Овогодишња Међународна недеља отвореног приступа  (20–26. октобар), посвећена важној и актуелној теми – Ко је власник нашег знања?, покушава да одговори на питање како да увреме великих потреса заједнице поново успоставе контролу над знањем које производе. Она нас истовремено подстиче да се замислимо и над питањем ко има приступ образовању и истраживању, како знање настаје и како се дели, одакле потиче и чији се гласови признају и цене.

Овогодишња тема се надовезује на разговоре, манифестације и активности које су током претходне две године имале за циљ јачање улоге заједнице у односу на комерцијализацију, а које су допринеле значајном напретку у том правцу. Приступи усклађени са интересима заједнице, као што су дијамантски отворени приступ и модел Subscribe to Open – S2O, у сада су знатно заступљенији. Све више уредништва преузима власништво над својим часописима и напушта комерцијалне издаваче. Све је више и институција које напуштају комерцијалне базе података и индикаторе за вредновање наставног особља, док се широм света политике оцењивања, напредовања и запошљавања мењају ка непосреднијем награђивању дељења знања. Код истраживача јача свест да подаци и резултати не припадају само њима, него и учесницима у истраживањима, који понекад имају контролу над подацима и резултатима.

Упркос напретку, јавају се нове опасности које би могле да истуре у први план комерцијализацију, а не интересе заједнице. Нагли пораст интересовања за масовно аутоматизовано преузимање академског знања ради тренирања модела вештачке интелигенције и укључивања вештачке интелигенције у академске процесе – често без неопходних консултација или без сагласности аутора – угрожава наше системе знања. Надзор који би у традиционалним библиотекама био незамислив сада се рутински спроводи преко платформи појединих издавача. Ипак, приступи који се ослањају на власништво  заједнице и некомерцијалну размену знања – у духу Препоруке УНЕСКО-а о отвореној науци и Толушко-кејптаунске декларације – утиру путеве мимо ових опасности ка будућности у којој појединци и заједнице поседују и користе сопствено знање.

Недеља отвореног приступа 2025. године обележава се од 20. до 26. октобра, али су сви позвани да организују расправе и активности у било које доба године. Тема се може прилагодити локалном контексту и усмерити на аспекте значајне за локалну заједницу. Доступни су графички обрасци који се могу прилагодити и користити у промоцији локалних тема.

Преводи ове објаве на друге језике, графички материјали и више информација о Недељи отвореног приступа могу се наћи на веб-сајту openaccessweek.org. Званични хаштаг је #OAWeek.

О SPARC

SPARC је непрофитна организација која промовише отворене система за истраживање и образовање који свима, свуда, омогућавају да приступе знању које обликује наш свет, учествују у њему и уживају у његовим користима. Међународну недељу отвореног приступа основали су SPARC и партнери из студентске заједнице 2008. године. Детаљније информације: sparcopen.org.

О Међународној недељи отвореног приступа

Недеља отвореног приступа је драгоцена прилика да се глобалне иницијативе које подстичу отворено дељење знања повежу са развојем политика и важним друштвеним питањима која утичу на људе широм света. Обележавају је појединци, институције и организације, а организацију манифестације води глобални саветодавни одбор који сваке године бира тему. Званични хаштаг је #OAWeek.

Previous
Previous

čeština

Next
Next

Српска латиница